14TH POMEGRANATE FILM FESTIVAL, NOVEMBER 13-17, 2019

Program

Wednesday, November 13, 2019 (Grand Gerrard Theatre)

7:00 PM

  • COMING HOME – Darya Shumakova (89)
  • NOISE – Michael Aloyan (10)
  • AN INVENTORY OF SOME STRICTLY INVISIBLE THINGS – Garine Torossian (7)
  • RIDESHARE – Raffi Gris (7)
  • PROPER BRITISH SEX – Shant Hamassian (6)

9:15 PM

  • ABOUT LOVE – Anna Melikyan (115)
  • TRANSMISSION – Emily Mkrtchian (14)

Thursday, November 14, 2019 (Fairview Mall Cineplex)

1:00 PM

  • 10e – Vahik Pirhamzei (94)
    SPECIAL SCREENING FOR STUDENTS at HAMAZKAYIN THEATRE

7:00 PM

  • SEARCHING – Sev Ohanian (102)
    Followed by Q&A with Sev Ohanian

9:15 PM

  • SABRE DANCE – Ruben Dishdishyan (87)
  • GOMIDASI SRINKE – Rita Sharoyan (20)

Friday, November 15, 2019 (Armenian Youth Centre)

10:45 AM

  • ARMENIA NOW
  • LIGHT, SHADOW, DARKNESS – Hakob Manukyan (27)
  • MOTHERLAND – Emily Mkrtichian (20)
  • HER REVOLUTION – Nvard Hovannisyan (19)
  • DECEMBER – Arman Harutyunyan (22)
  • THE TRIAL – Lilit Movsisyan (22)
  • HARSNEREN: LANGUAGE OF THE ARMENIAN BRIDE – Carla Kekejian (17)
    Intro by Carla Kekejian.

1:00 PM

  • BROKEN DINNERS, POSTPONED KISSES – Nigol Bezjian (93)
  • ME, WATER, LIFE – Nigol Bezjian (10)
  • TAMAGOTCHI – Victor Zatikyan (23)

3:15 PM

  • THE SHADOW OF ARARAT – Miguel Ángel Nieto (55)
  • KARABIAN – Hrag Yedalian (18)
  • LAST SEPTEMBER – Gulsun Odabas (21)
  • THE LAND SURVEYORS – Suren Babayan (17)
  • LOUSINE THE MARVEL – Ani Kerametlian (12)
    Intro by Ani Kerametlian.

5:30 PM

  • LORIK – Michael Poghosyan (95)
    Followed by Q&A with producer Martiros Minasyan.
  • LITTLE FIEL – Irina Patkanian (15)

7:30 PM

  • KOMITAS – Arman Nshanian (100) Private Screening
    Followed by Q&A with
    Arman Nshanian & Producer.

9:40 PM

  • LENGTHY NIGHT – Edgar Baghdasaryan (99)

Saturday, November 16, 2019 (Armenian Youth Centre)

11:00 AM

SHORT BUT SWEET

  • NARARA AND KIKO – Hasmik Gasparyan (43)
  • MADJID AND LAURA – Khajag Soudjian (17)
  • TENDERNESS – Anna Melikyan (21)
  • CREATIVE URGES – Narineh Tahmasebian (21)
  • VOICES IN SILENCE – Hayk Matevosyan (10)

1:00 PM

  • THE SAMUEL PROJECT – Marc Fusco (92)
  • OUT OF MIND – Tigran Nersisian (12)
  • STREETS OF THE CITY – Armen Poladian (17)
    Intro by Armen Poladian.

3:15 PM

  • ARMENIA(S), TIME FOR ARTISTS – Anahit Dasseux Ter Mesropian & David Vital-Durand (54)
  • TESSALATION – Sarineh Garapetian (6)
  • TALE OF THE ANGUISHED GARDENER – Ovsana Gevorkyan (16)
  • PARANOID – Giorgio Khachwajian (15)
  • RETURN – Selman Deniz (18)

5:30 PM

  • ROXANA – Mary Apick (91)
  • APICK YOUSSEFIAN – Mary Apick (17)
    Followed by Q&A with Mary Apick & Apick Yousefian

9:00 PM

  • HONEST THIEVES – Gor Kirakosian (99)
    Beers & Bites.
    Intro by Gor Kirakosian.
    Hosted by David Tovmasyan.
    Comedy show by Antic.

Sunday, November 17, 2019 (Armenian Youth Centre)

11:00 AM

  • ARTSAKH: ON THE EDGE OF ETERNITY – Vahe Yan (59)
  • + POM Power – ARS Student Films

1:00 PM

  • HIDDEN MAP – Ani Hovannisian (46)
  • THE SILENCE OF ANI – Francis Alys (14)
    Followed by panel hosted by the Sara Corning Centre for Genocide Research about Western Armenia with author Matthew Karanian, filmmaker Ani Hovannisian and activist Steven Sim.

3:15 PM

  • ANATOMY OF A REVOLUTION (Working Title) – Bared Maronian (90)
    Followed by an interview of Bared Maronian by Silva Basmajian.

5:30 PM

  • 10e – Vahik Pirhamzei (94)
    Followed by Q&A with Vahik Pirhamzei.

7:30 PM

  • ARMENIA UNCOVERED – Andy Simon
    Hosted by Kev Orkian.
  • CLOSING CEREMONY AWARDS